Dziewczyny, nie bójcie się technologii

O osobach starszych, które boją się komputerów i internetu mówimy, że są e-wykluczone. Ale jest jeszcze inna grupa osób, która trochę na własne życzenie powoli wyklucza się ze współczesnego świata. Kto? Kobiety.

foch.pl

Absolutnie nie twierdzę, że chodzi o wszystkie kobiety. Skoro to czytacie, to macie co najmniej jedno urządzenie elektroniczne, które potraficie całkiem nieźle obsługiwać. Ale dobra obsługa komputera w dzisiejszych czasach to nie umiejętność, którą można wpisać do CV. To absolutne minimum.

Wśród części osób obojga płci pokutuje wciąż przekonanie, że "ta informatyka to wyłącznie dla chłopców" . A prywatnie mam wrażenie, że takie przekonanie funkcjonuje raczej wśród kobiet, niż wśród mężczyzn. Całkowicie niesłuszne przekonanie, dodajmy. Za chwilę podam wam przykłady miejsc, konferencji i organizacji, które warto znać, żeby nadążyć za naszym technologicznym światem. Kogo powinno to zainteresować?

- właścicielki firm

- mamy

- przedsiębiorcze kobiety

- studentki

- po prostu - Was.

1. Dziewczyny - zainteresujcie się Kartokami

Zacznijmy od Geek Girls Carrots . Spotkacie je we wszystkich większych miastach Polski (a nawet poza granicami kraju). To jedna z fajniejszych kobiecych inicjatyw - dziewczyny organizują cykliczne spotkania, na które zapraszają ciekawych gości. Mogą to być dziewczyny-programistki, albo założyciele polskich firm (płci obojga), osoby zainteresowane designem, typografią, itd. Na spotkaniach znajdziecie cały przekrój dziewczyn zainteresowanych nowymi technologiami, które z pewnością pomogą, jeśli macie "pomysł na appkę" albo inny biznes internetowy.

KarotkiKarotki Karotki Karotki

Do tego Karotki uczą przydatnych umiejętności, takich jak obsługa AdWords, pisanie biznesplanów, a nawet kodowania.

2. Kodowanie dla was i dla dzieci

Niektórzy uważają, że kodowanie staje się (albo już jest) tak ważne, jak nauka języka obcego. Karotki mogą wskazać Wam, który kurs będzie dla was najlepszy. A być może powinnyście pomyśleć o kursie programowania nie dla siebie, a dla swoich dzieci. Jeśli jeszcze o tym nie myślałyście, to naprawdę warto. Być może rośnie wam w domu mały Mark Zuckerberg albo Marissa Mayer.

3. Masz firmę - działaj w sieci

A może to wy jesteście polską Marissą Mayer? W takim razie powinna zainteresować was konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, która odbędzie się 18 listopada w Warszawie pod hasłem "Po co firmie nowoczesność? Moja firma w sieci" . Eksperci będą podczas niej opowiadać, jakie są trendy w e-commerce, jak technologie mogą pomóc w księgowości i czym są Internetowe Rewolucje Google . Program i ceny biletów znajdziecie tu: http://viikonferencjaspk.evenea.pl/

4. Campus dla mam

Centrum Praskie Koneser - tu powstanie polski Google CampusCentrum Praskie Koneser - tu powstanie polski Google Campus Fot. BBI Development Fot. BBI Development

W połowie listopada w Warszawie swoje podwoje otworzy Campus, czyli przestrzeń dla przedsiębiorców . Jeśli mieszkacie w Warszawie lub okolicach, naprawdę warto sprawdzać, jakie programy będą w nim prowadzone. Jednym z nich ma być Campus dla Mam - kobiet na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, które mają pomysł na biznes. Nie masz gdzie zostawić dziecka? Nie szkodzi - zabierz je ze sobą. Na tym polega idea - spotykają się mamy razem z dziećmi i uczą się, jak należy się zabrać do założenia własnej firmy.

5. Dziewczyny na politechniki

Jeśli jeszcze się uczycie to rzućcie okiem na Stypendia dla dziewczyn . Są tam programy dla maturzystek i studentek. Program ten prowadzony jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz firmę Intel , które ostatnio przyznały stypendia dla 20 dziewczyn zainteresowanych nowymi technologiami. Dlaczego warto? Bo stypendystki otrzymują wsparcie mentorów, oraz 12 tysięcy złotych.

Nie ma dziś ani jednej dziedziny życia, w której technologie nie są obecne. Warto wiedzieć, jak działa reklama internetowa albo jak dzięki drukarce 3D można wydrukować biżuterię. Dziewczyn zainteresowanych technologiami jest w Polsce coraz więcej - od dołączenia do nich dzieli czasem tylko wyjście z domu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA