"Życie jest fajne" - pomóż w tworzeniu klubokawiarni zatrudniającej osoby niepełnosprawne

Dorosłe, niepełnosprawne dzieciaki mają szansę, aby pracować, zarabiać, funkcjonować w społeczeństwie, a nie wegetować pobierając zasiłki z opieki społecznej. Trzeba tylko pomóc fundacji Ergo Sum, która je wspiera. Zajmie ci to dosłownie chwilę.

Pozwólcie, że nie będę pisał o tym czym jest autyzm. Mniej więcej wiadomo. Nie leczy się tego, chociaż niektórym pomagają różnego rodzaju interwencje terapeutyczne. Sęk w tym, że nigdy nie wiadomo co pomoże komu. Albo inaczej - w autyzmie nigdy nie wiadomo jak dany człowiek zareaguje na konkretną stymulację. Może być super, a może być do bani.

Kiedy autyści kończą szkołę, nikt poza opiekunami nie interesuje się ich dalszym losem (fot. Marta Mróz)

Ojciec miał kiedyś taki pomysł, że znajdzie sposób jak "przywrócić światu" King Konga, a potem powie wszystkim. "Przywrócić światu" to modne nazewnictwo, które świadczy, że terapia jest jedną ze sztuk magicznych. W rzeczywistości nie jest. I tak naprawdę nie dziecko "przywraca się światu", tylko daje się mu szansę, by z życia mogło korzystać. To nie jest prosta sprawa. Autyzm bywa naprawdę ciężki. Nawet ci jedynie nim muśnięci mają ogromne kłopoty z samodzielnością. Wysyłamy King Konga na różne wariackie imprezy, od szachów, przez Lego robo science, po judo, żeby się uczył być tam bez nas i bez nas sobie radzić. Ale jako się rzekło - ojciec miał pomysł, ale z czasem zrozumiał, że to tak nie działa. Że każdy autysta jest inny, a autyzm jest jak ocean. Ma różne głębokości. Jedni są umoczeni po kostki, inni tkwią dwa i pół tysiąca metrów pod wodą. Strasznie trudno stworzyć im szansę, by zaczęli jakoś społecznie żyć. To nie jest prosta sprawa.

I teraz przejdźmy do rzeczy.

Ktoś ma pomysł jak "przywrócić światu" kilka osób, które w ogóle nie mają szans na jakieś życie społeczne. Mówimy tu o tym, że dorosłe dzieciaki autystyczne mają szansę mieć pracę, być przydatne i płacić podatki. Wiecie co jest ważne? Ważne jest to, że opiekunowie tych dzieci zainwestowali w ich terapię kilkanaście wysokiej klasy samochodów. Potem te dzieci kończą szkołę i w wieku dwudziestu kilku lat zostają bez perspektyw. Nie mają dokąd pójść by wykorzystać to czego się nauczyły. Zostają w czterech ścianach i wegetują pobierając zasiłki z opieki społecznej, bo nie ma dla nich miejsca na tym najlepszym ze światów. Tak nie musi być. Może być tak, że te osoby będą pracować, wzbogacać naszą rzeczywistość, zarabiać i płacić podatki. I właśnie koś ma pomysł jak to zrobić.

Fundacja Ergo Sum otworzy klubokawiarnię "Życie jest fajne", w której osoby niepełnosprawne (autystyczne i inne wykluczone) będą pracować, będą mieć terapię, ale przede wszystkim będą żyć pośród innych, co jest niezaprzeczalnie w życiu ważne. To fantastyczny, przełomowy pomysł. Jeśli ta wieść się rozniesie, to takie projekty zaczną powstawać w najdalszych zakątkach globu. Zaraz tam już są. Tylko u nas ich nie ma. I dlatego tak ważne jest, żeby w końcu znalazło się takie miejsce, w którym osoby nie z własnej winy wykluczone mogły coś robić. Coś dawać innym, coś brać dla siebie. Takie powinno być życie - dawać i brać, a nie wegetować bez kontaktu z innymi.

Pomysł jest świetny, prawda?

Tylko jak to w życiu - nie jest lekko.

Trzeba im pomóc, żeby to wszystko mogło wystartować.

Pomożesz?

Zajrzyj tutaj i koniecznie tutaj .

Człowieku, ojciec karmiący w Ciebie wierzy. ;)

I w to, że wspólnie damy radę trochę ten świat poprawić.

 

My już wpłaciliśmy. Nie musi być to wielka kwota (ale może), chodzi przecież o to, że jeśli wpłaci nas wielu to uzbieramy potrzebne pieniądze nawet jeśli każdy wpłaci przysłowiowe kilka złotych. No dalej, nie daj się prosić. :)

Kliknij poniżej i do dzieła. Dzięki. :)

https://wspieram.to/zyciejestfajne

***

Ojciec Karmiący - tata autystycznego chłopca. Dla synka zrezygnował z kariery zawodowej, by wspierać go w trudnym rozwoju. Opowiada o tym na blogu Ojcieckarmiacy.pl. Jego doświadczenia okazały się cenne m. in. dla posłów i prezydenta - był zapraszany do Sejmu i Kancelarii jako ekspert społeczny.

blox

Więcej o:
Copyright © Agora SA