Dość zabójstw honorowych! Uduszona dziewczyna na okładce "Cosmo"

Brytyjskie wydanie "Cosmopolitan" postanowiło zaszokować swoich czytelników. W lutym 2015 na okładce znajdzie się zafoliowana, dusząca się młoda kobieta. Magazyn upamiętnia w ten sposób śmierć 17-letniej Shafilei Ahmed zamordowanej przez własnych rodziców w 2003 roku.

Dziewczyna została zmuszona do wypicia kwasu, a następnie została uduszona na oczach młodszej siostry. Ciężko uwierzyć, że rodzice mogli dopuścić się tak okrutnej zbrodni na swoim własnym dziecku. Ciężko jest też zrozumieć motyw zabójstwa, jakim była odmowa zamążpójścia za kandydata wybranego przez rodziców Shafilei. Państwo Ahmed uważali, że taka odmowa jest równoznaczna z hańbą, która spadła na całą rodzinę. Jedynym rozwiązaniem jest "zmycie hańby" poprzez dokonanie zabójstwa honorowego .

Rodzice powinni kochać swoje córki (synów też, rzecz jasna) i wspierać je w życiowych wyborach. Są jednak rodziny, gdzie córka nie ma żadnych praw, a jedynie obowiązki względem rodziny. Za złamanie obowiązku posłuszeństwa jest tylko jedna kara. Kara śmierci z rąk najbliższych.

W 2002 roku ONZ opublikowało raport, z którego wynika, że co roku na świecie w wyniku zabójstwa honorowego ginie około 5000 kobiet . Jak to w ogóle jest możliwe, że w XXI wieku dochodzi do sytuacji, gdzie rodzina WSPÓLNIE ustala zagładę jednego ze swoich członków, bo jego zachowanie przyniosło IM hańbę. Jak w ogóle można pomyśleć, że osoba trzecia może być zhańbiona? To jest przerażające i po prostu niezrozumiałe dla człowieka, który nie wychowywał się w domu z tak silnym patriarchatem. Patriarchatem, który został skrzywiony i sprowadzony do traktowania członków swojej rodziny jak przedmioty, z którymi można zrobić dosłownie wszystko. Dałeś życie to i możesz je odebrać.

Najwięcej zabójstw honorowych popełnianych jest w Pakistanie, ale to właśnie w tym kraju członkowie rady muzułmańskich teologów i uczonych - Ulemy - uznali, że zabójstwa honorowe są "oznaką ignorancji i stoją w sprzeczności z zasadami islamu" .

Pakistan nie jest odosobniony, do tego typu zbrodni na kobietach dochodzi również w Brazylii, Szwecji, Ekwadorze, Włoszech. Wszystko wskazuje na to, że nasz kraj też znalazł się na tej smutnej liście. W 2012 roku sąd skazał mężczyznę pochodzenia pakistańskiego, który zamordował swoją żonę i matkę jego dzieci. Mężczyzna został skazany na 15 lat pozbawienia wolności, chociaż pani prokurator walczyła o dożywocie. Sąd nie ujawnił uzasadnienia wyroku z uwagi na dobro małoletnich dzieci. Sprawa ta była w mediach opisywana właśnie jako pierwsze zabójstwo honorowe w Polsce .

Przyczyną rosnącej liczby zabójstw honorowych jest ich motywacja oparta na normach moralności i zachowania, wzmocnionych przez fundamentalistycznie traktowane nakazy religijne. W artykule "Światowe trendy zabójstw honorowych" Phyllis Chesler powołuje się na badania, które są prowadzone nad epidemią tego zjawiska. Naukowcy wskazują na pewne wspólne czynniki, które kwalifikują tę zbrodnię właśnie jako zabójstwo honorowe , a nie przemoc domową, czy atak psychopaty.

- młody wiek ofiary - około 23 lat w każdej szerokości geograficznej,

- współdziałanie członków rodziny,

- ponad połowa ofiar to córki i siostry,

- ponad połowa ofiar była torturowana przed śmiercią,

- mniej niż połowa ofiar została pozbawiona życia z powodu rzekomej "seksualnej nieprzyzwoitości",

- ponad połowa ofiar była "zbyt zachodnie". Określenia tego używali sami sprawcy zabójstwa.

Najłatwiej powiedzieć, że to wina islamu, bo to łatwy wróg. Otóż nic bardziej mylnego. Już w Starym Testamencie są wzmianki na temat zabójstwa honorowego, a z kolei islam potępia takie zbrodnie. Prawda jest taka, że ten okrutny zwyczaj pochodzi jeszcze z czasów plemiennych i patriarchalnej struktury społeczeństwa, a nie z ksiąg religijnych. Zwyczaj ten jest, owszem, plagą muzułmańskich społeczności, ale jest to również problem całego świata. Skoro nie godzimy się na przemoc domową, na coś takiego też nie możemy się godzić. Żadna przemoc nie ma prawa być usprawiedliwiana i odpychana na bok.

W Turcji, w której wprowadzono karę dożywotniego więzienia dla zabójców honorowych masowo zaczęły pojawiać się "samobójstwa honorowe". Kobiety są namawiane do tego czynu przez swoje matki, braci lub ojca. Dziewczynom pomaga się wręcz popełnić samobójstwo. Rodzina dostarcza im trutki, kwas, pomaga wiązać węzły. Turcja jest jedynym krajem w Azji w którym wprowadzono tak wysoki wymiar kary. Na szczęście zmiany nadchodzą. W maju 2014 roku premier Pakistanu Nawaz Sharif nakazał podjęcia wszelkich kroków w celu aresztowania i skazania winnych ukamieniowania 25-letniej ciężarnej kobiety. Do zbrodni doszło przed budynkiem sądu w którym miała zeznawać ofiara. Co było dodatkowo strasznego w tej zbrodni? Tłum gapiów i policja wśród nich. Nikt nie zareagował.

Wracając do samego "Cosmopolitan" i upamiętnienia śmierci Shafilei Ahmed, dobrze się stało, że ktoś wspomina tę dziewczynę i przypomina o jej strasznej i bezsensownej śmierci. Dobrze, żebyśmy my też o niej pamiętali. Jej rodzina raczej ciepło jej nie wspomina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.